فهرست

نمایی از استان

ضرب المثل


*مِلکی تَنگ پانَه لَه اِی کِنِه ، رَه نَه دِیرتر اِی کِنِه

 


گیوه (کفش ) تنگ پا را لِه می کند ، راه را هم دورتر می کند . کنایه به خیلی چیزهاست.

شعر

يار يار كُوگ مَهس اِيرُو نَخون كه نه مُلك و جاتِه

بَرَه وَ دنا بِخون كه شَونَم سَر بَلگ چَِويل زر پاتِه

 

 

يار يار كبك مست اينجا نغمه سَرنَدِه كه اينجا ملك و جای تو نيست

برو به كوه دنا آواز بخوان كه شبنم بر برگ چويل زير گامت باشد

طايفۀ سلمانيها

 

 

 

طايفۀ سلمانيها

 

سلمانيها خود را از اعقاب سلمان فارسی ، يكی از ياران نزديك پيغمبر اسلام ( ص ) می دانند ، در بين طوايف و ايلات كهگيلويه و بويراحمد پراكنده هستند .آنان مورد اعتماد خانوارهای عشايری بوده و مردم ايلات ، مردان آنها را " بابا " ( پدر بزرگ ) و زنانشان را " ننه " ( مادر بزرگ ) خطاب می كنند ، سلمانها در حفظ اسرار طوايف و خانوار ها مشهورند ، از اهميت آنها همين بس كه از قديم الليام در جامعۀ عشايری به آنها لقب خطير ( بزرگ ) داده اند ، آنان اغلب كار طبابت بيماران را قبل از دسترسی پزشك به عهده داشتند . اصلاح سر و صورت مردان و ختنه پسران و ادارۀ امور عروسی و سوگواری از لحاظ پخت و پز و توزيع غذا به عهدۀ آنها بوده ، در عوض افراد ايل دواطلبانه خود را موظف به تأمين مايحتاج آنها می دانستند .

بطوری كه از اشخاص سالخورده و آگاه شنيده شده ، بعضی از سلمانيها فعلی ، اصلاً سلمانی نبوده اند ، آنان بعد از اينكه از مناطق اطراف به قلمرو ايلات كهگيلويه و بويراحمد مهاجرت كرده اند ، به سبب اينكه مهاجر و فاقد دام و زمين زراعتی بوده اند ، كار اصلاح سر و صورت و ختنه و گاهی هم طبابت را عهده دار ده و به مرور به آنها را جزء سلمانی ها به حساب آورده اند . اينكه آقای دكتر صفی نژاد در كتاب " عشاير مركزی ايران " نوشته است : 

" هر سلمانی كه چند رأس گاو شيری و تعدادی گوسفند ، دست و پا می كرد . خان دستور غارت قسمت اعظم آن را صادر می كرد " صحت ندارد ، مگر در مورد استثنائی و اين استثنا شامل تمام اقشار ايلی ، حتی خان هم می شد . چنانكه خانۀ محمد حسين خان طاهری ، كلانتر بويراحمد عليا را ، افرادی از اهالی ايل او غارت كردند . 

 

دیدگاه ها   

 
+2 #1 lk 1395-02-08 09:16
ما سرخوشان مست دل از دست داده ایم هم راز عشو و هم نفس جام باده ایم
بر ما بسی کمان ملامت گشودهاند تا کار خود ز ابروی جانان گشاده ایم
باز گفت
 

افزودن دیدگاه

کد امنیتی
تازه سازی