فهرست

نمایی از استان

ضرب المثل


*مِلکی تَنگ پانَه لَه اِی کِنِه ، رَه نَه دِیرتر اِی کِنِه

 


گیوه (کفش ) تنگ پا را لِه می کند ، راه را هم دورتر می کند . کنایه به خیلی چیزهاست.

شعر

يار يار كُوگ مَهس اِيرُو نَخون كه نه مُلك و جاتِه

بَرَه وَ دنا بِخون كه شَونَم سَر بَلگ چَِويل زر پاتِه

 

 

يار يار كبك مست اينجا نغمه سَرنَدِه كه اينجا ملك و جای تو نيست

برو به كوه دنا آواز بخوان كه شبنم بر برگ چويل زير گامت باشد

طايفۀ عباسی

 

 

طايفۀ عباسی

 

در رياض الفردوس نام دو طايفۀ عباسی بويراحمدی و اردشيری بويراحمدی ضبط شده است .  كه از طايفۀ تاعباسی بويراحمدی بوده اند كه در منطقۀ تنگ تامرادی و ميدگان رستم ممسنی نشيمن داشته اند .

در اين زمان طايف ای به نام تا عباسی در ايلات بويراحمد در ميان طايفۀ بابكانی ساكن تنگ بيرزاد وجود دارد ، ولی دارای سازمان مستقل طايفه ای می باشند . 

بعضر از اهالی ، طوايف  باشرانی ، چيتابی ، صالحانی و سارانی را عباسی می دانند .

 

دیدگاه ها   

 
+1 #4 Guest 1395-08-24 15:44
باسلام طایفه عباسی یکی ازبزرگترین طایفه های بویراحمدهستند ک در بیشترتوضیحات درباره ایل بویراحمد کمتر از ان نام برده شده است ولی در دوران های مختلف پایه گذار تمدن بویراحمدبوده اند ک متاسفانه نام واوازه ای ایل بزرگ به طوایف دیگر نسبت داده میشوند هم اکنون هم دربویراحمد ازهر لحاظ این ایل سرتر بوده مثل طایفه سهرونی و چیتابی و باشرانی و صالحانی ک عمده بویراحمدرا الان تشکیل میدهند درحال حاضر دشتروم را به عنوان قایدگیوی میشناسند درحالی که از قدیم بیشترین تعدادرا عباسی ها از جمله طایفه سهرونی داشته است .
باز گفت
 
 
+2 #3 Guest 1394-11-19 18:15
یعقوب آزاد.طایفه عباسی متشکل از چند ایل بزرگ و غیور میباشد که چیتاب از ایل های است که در تشکیل این طایفه تاثیر گذار بوده درضمن این طایفه دارای اولین شهید مدافع حرم میباشد و این شهید بزرگوار چیتابی است وافتخار اینو دارم که عباسی و چیتابی ام شهید بزرگوار یادت گرامی
باز گفت
 
 
+1 #2 Guest 1394-10-03 19:16
با سلام در کتاب ریاض الفردوس خانی که لیست قبایل چهار صد سال پیش را نوشته چنین آمده است که نواحی چرام بسیار وسیع و ملک طوایف 14 گانه ی ممسنی است و سه تا از این طوایف بویر احمد عباسی و بویر احمد اردشیری و قلندر بویری است . طوایف سرکوهکی و بادلانی و دشمنزیاری و کشتاسبی و چهاروسائی نیز جزو این طوایف بوده اند
باز گفت
 
 
+4 #1 رسایی 1394-01-16 08:14
درسته چیتابیا عباسین خیلی هم خش كم كاش بیشتر در مورد این طایفه میگفتید خیلی ناقصه اتوضیحاتتون
باز گفت
 

افزودن دیدگاه

کد امنیتی
تازه سازی