فهرست

نمایی از استان

ضرب المثل


*مِلکی تَنگ پانَه لَه اِی کِنِه ، رَه نَه دِیرتر اِی کِنِه

 


گیوه (کفش ) تنگ پا را لِه می کند ، راه را هم دورتر می کند . کنایه به خیلی چیزهاست.

شعر

يار يار كُوگ مَهس اِيرُو نَخون كه نه مُلك و جاتِه

بَرَه وَ دنا بِخون كه شَونَم سَر بَلگ چَِويل زر پاتِه

 

 

يار يار كبك مست اينجا نغمه سَرنَدِه كه اينجا ملك و جای تو نيست

برو به كوه دنا آواز بخوان كه شبنم بر برگ چويل زير گامت باشد

وجه تسميه ی بويراحمد

اقتداري ضمن تجزيه و تحليل نام بويراحمد ،گمان خود را درباره ي مفهوم آن اين گونه بيان كرده است:

در خصوص (بي رحمد)) كه امروز بويراحمد گفته مي شود،ذهن نا آرام من آن را به كلمه ي به شكل ((بي ره مد ))يا (( بي ره مد با كسره ميم مد))تجزيه كرد و برايم اين گمان حاصل شد كه راستي بويراحمد و با وير و بويراحمدي و بي رحمد كلمه اي مركب از سه جزء ((بي))به معني چشمه و آبها و ((ره)) به معني راه و مد((مد))با كسر ميم و به معني مدي ها و اقوام مادي نيست؟واين منطقه ((بي ره مد)) يعني چشمه هاي آب راه ايالت مد يا معبر ماد به پارس نام نداشته است و ((يا بيرام آمد))نبوده است و تغيير شكل يافته ((بهرام به از آمد)) نيست و مانند به كواذ به جاي ((به از آمد كواذ))نبوده است؟مه ي نور سال 1360 بدون ذكر مأخذ و تنها از طريق نظريات مسن ها گفته كه بوئراحمد همان برادر احمد است . اينها چهارصد خانواده بوده اند كه از كردستان آمده اند و بزرگشان برادر احمد بوده است. و  اما در كتاب (( تاريخ عصر حافظ)) جلد اول نوشته ي ابوالقاسم غني آمده است: بعد از ورود تيمور به شيراز ،((پيراحمد))با عزت تمام  با دو هزار خانواده اش به منطقه ي اصلي اش ((بوير)) بازگشت.شايد بويراحمد را مأخوذ از ((پير احمد))بدانيم صحيحتر باشد علي الخصوص كه در زبان لري ((پ)) تبديل به ((ب)) شده است مانند تنگ ((پيرزاد))كه شده((بيرزاد))،اين كه عده اي اين تنگ را پيرزال مي نامند ،اشتباهي فاحش و خلاف زبان شناسي است .

حسيني مؤلف رياض الفردوس تأليف سال 1082 قمري از دو طايفه ي بويراحمد اردشيري و بوير احمد عباسي كه اين دو طايفه جزو ايلات چهارده گانه ي ممسني و بلاد شاپور((دهدشت)) بودند نام مي برد و محل سكونت آنها را در حوالي ميدگان و تنگ تامرادي معرفي كرده است.

 

دیدگاه ها   

 
0 #2 اردشیری 1396-11-13 20:31
بازگفت Guest:
:lol: کاملاً تخیلی
بویرات و سوجات از طوایف اصلی مغول هستند و احمد نیز ایلخان آنها بوده.بیشتر حوصله ندارم توضیح بدم.خودتان مطالعه بفرمایید.شباهت طایفه بویراحمد و چهره مغولی نیز گویای این صحبت است.

صددرصد شما قشقایی هستید که این چرندیات رو بلغور کردید من نمیدونم چرا این همه حسادت به بویراحمدی ها داری جهت اطلاع هیچ بویراحمدی شبیه مغول نیست اتفاقا نژاد تحریفی از مغول شمایید ...
باز گفت
 
 
-1 #1 Guest 1396-01-16 19:49
:lol: کاملاً تخیلی
بویرات و سوجات از طوایف اصلی مغول هستند و احمد نیز ایلخان آنها بوده.بیشتر حوصله ندارم توضیح بدم.خودتان مطالعه بفرمایید.شباهت طایفه بویراحمد و چهره مغولی نیز گویای این صحبت است.
باز گفت
 

افزودن دیدگاه

کد امنیتی
تازه سازی