فهرست

نمایی از استان

ضرب المثل


*مِلکی تَنگ پانَه لَه اِی کِنِه ، رَه نَه دِیرتر اِی کِنِه

 


گیوه (کفش ) تنگ پا را لِه می کند ، راه را هم دورتر می کند . کنایه به خیلی چیزهاست.

شعر

يار يار كُوگ مَهس اِيرُو نَخون كه نه مُلك و جاتِه

بَرَه وَ دنا بِخون كه شَونَم سَر بَلگ چَِويل زر پاتِه

 

 

يار يار كبك مست اينجا نغمه سَرنَدِه كه اينجا ملك و جای تو نيست

برو به كوه دنا آواز بخوان كه شبنم بر برگ چويل زير گامت باشد

ايلات استان

استان کهگلویه و بویراحمد از 6 ایل تشکیل شده است .برای رعایت و جلوگیری از هر گونه سوء تفاهم ،از دامنه زاگرس قله قاش میشان شروع میکنم. 1: ایل بویراحمد2: ایل باشت و بابوئی3: ایل چرام4: ایل دشمن زیاری5: ا یل بهمئی 6: ایل طیبی . در اسناد و مدارک معتبر از جمله در تاریخ فارسنامه ناصری تاریخ کهگلویه و ایلات ان و تاریخ های محلی نوشته ارزشمندان .(محققین و مولفین عزیز استانی وغیراستانی )هم ذکر شده است قبل از اقتدار ایل بویراحمد ایل بزرگی بنام ایل نوئی که شاید یکی از بزرگترین ایل بخشی از جنوب کشور عزیزمان در این منطقه مخصوصا در امکنه جغرافیائی ایل بویراحمد سکونت داشتند و این منطقه در تملک انان بود این ایل همانگونه که در گذشته توضیح دادم.بقول اکثر محققین فرزند نویان فرزند چنگیز خان مغول.بقولی این فرزند از فرماندهان لشکر وی بود.این ایل متاسفانه به وسیله بویراحمد منهدم شد قبل از جنگ اتحادیه ای بنام چهارپنجه تشکیل دادند که شامل بویراحمد نوئی چرام دشمن زیاری میباشد،این دو ایل ( چرام  ، دشمن زیاری )در جنگ معروف پهنا للی بر علیه بویراحمد از نوئیها حمایت کردند.واما اصل مطلب در غالب مراسمات ختم وسیله مداحان و در بعضی از سنگ قبرها و در اکثر پوسترها مشاهده میشود صاحبان مراسم طایفه خود را ایل اعلام میکنند خیلی ها از این جمله ناراحتند بارها متذکر شده ایم همچنین دوستان سرای قلم و کتاب که چرا این ایل بزرگ بازیچه دست افرادی دارای تعصبات خشک و بیمورد قرار گرفته اند .از همه جوانان تحصیل کرده و صاحب نظر و از همه معتمدین و معمرین دانا و صاحب نفوذ استدعا دارد مردم را توجیه نمایند فقط بویراحمد ایل است و بقیه ساکنین بویراحمد زیر مجموعه ای از این ایل بنام طایفه تیره و اولاد محسوب میشوند و در نوشتار و گفتار صحیح ان است که اعلام دارند. فلانی از طایفه فلان از ایل بویراحمد.

 

نويسنده نوشتار : هادی ضرغامپور بويراحمدی

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها   

 
+1 #7 جهانتاب دهدشت 1396-04-28 10:42
با سلام و عرض ادب/ دوستان عزیز آقای داورپناه کار قشنگی انجام دادند و من تقریبا از ابتدای راه اندازی این سایت پیگیر مطالب بودم و گاها مطالبی نیز ارسال میکردم و الان که برمیگردم و اونها رو میخونم می بینم که در جاهایی نژاد پرستانه بودند و بعضا همراه با بی دقتی ...و از این کار خود خجل و نادم میشوم هر چند که خیلی از مطالب را در پاسخ به مطالب دیگران و به صورت آنی و احساسی نوشتیم و از روی تعصب و مقابله با نویسنده مقابل خود..برای همه ی ما اتفاق افتاده و دیدیم که افراد ؛یک واقعه تاریخی را به صورت متفاوت و با میل و سلیقه خود نقل و روایت میکنند و این نشان از آن دارد که ما لرها به هر دلیلی چه نداشتن سواد و امکانات یا محرومیت یا هر ...دیگری تاریخ مکتوبی نداشته ایم و اگر چیزی هم یجا مانده اثر کسانی بوده که یا شناخت کافی نداشته یا مغرضانه نوشته و بی تفاوت و گذرا رد شده اند....مردم این خطه بعد از همت مرحوم استاد بهمن بیگی و به لطف انقلاب اسلامی با سواد شده و علم و آگاهی رونق گرفت...ما دارای اصالتی کهن هستیم و اکنون که چنین جوانان و تحصیل کرده و فرهیخته ای داریم حیف است که خیمه به این مسائل طایفه ای بزنیم..ما با تحویل افراد بزرگی به جامعه در مقطع زمانی کمتر از نیم قرن ثابت کردیم که میتوانیم رتبه اول را در تمام مسائل سیاسی / علمی/ اقتصادی و فرهنگی داشته باشیم..افراد بزرگی چون آیت اله ملک حسینی و دکتر ملک حسینی و دکتر دانشی و نیک اقبالیانها و دکتر ربانی و دکتر مندنی پور و دکتر موسی خادمی و دکتر تاجگردون و دکتر افشانی و زنده یاد حسین پناهی و صدها اندیشمند دیگر..به نوعی یا نخواستند یا نخواستیم که بهترین باشیم و اکنون که بستر فراهم میباشد باید بجای خیمه زدن به مسائل قومگرائی این نبوغ و استعدادهای بالفطره را رشد و پرورش دهیم تا به صورت بالفعل نمود کرده و سبب فخر و مباهاتمان گردند...بنده از تمام دوستان که شاید به نوعی باعث تکدر خاطرشان شدم عذر میطلبم و از عموزاده عزیزم میرزا امید عاجزانه تقاضا دارم که از انتشار مطالبی که باعث تتش و رنجش خاطر و بحثهای بی تتیجه میشوند به جد خودداری نمایند..همانطور که در متن فوق مشاهده میشود جناب ضرغامپور در مورد ایل و طایفه صحیح نوشتن و به عنوان مثال طایفه ی بزرگ تامرادی از ایل بویر احمد...که اگر تقسیمات جدیدی بر مبنای فاکتور جمعیت بخواهد صورت گیرد طایفه ی تامرادی به تنهایی پتانسیل و توانایی تشکیل یک ایل مستقل را دارد ..در مورد ایل برائی و نویی در گذشته نیز دوستان بدرستی نوشته اند ..می بینیم که کامنتهای دوستان و متن فوق هر یک به نوعی حاوی مطالب صحیح و ارزنده هستند و گاها ما بی توجه به بحثهای حاشیه ای کشیده میشویم...در پایان از خودم شروع میکنم البته..سعی کنیم این کار قشنگ اقای داورپناه را با ارسال مطالب و نقدهای زیبا..زیباتر و با ابهت تر کنیم..که این امر تلاش بیشتر میرزا امید را نیز می طلبد..درود بر تمام مردم ایران زمین خاصه ایلات و طوایف استان کهگیلویه و بویراحمد...توفی ق و سربلندی تمامی دوستان را از خداوند سبحان خواهانم..
باز گفت
 
 
0 #6 Guest 1396-04-20 03:36
تو تا صد سال دیگر بگو دیگر طوایف ایل نیستند ولی ما در پوسترهامون میزنیم ایل.
باز گفت
 
 
0 #5 محمد 1396-04-19 10:48
باسلام
آقاي ضرغامپور
گذشت زمان خان و رعيتي. در زمان زنديه و اوايل قاجار بويراحمد دست خوانين برايي(محمدعلي خان برايي) و كهگيلويه دست خوانين نويي(محمدشفيع خان) بوده است. من نميدانم سطح تحصيلات و مطالعات شما در چه اندازه اي است ولي منصفانه صحبت نماييد. اگر شما اطلاع نداريد يا خود را به بي اطلاعي زده ايد رجوع كنيد به سندي كه در سال 1205 هجري قمري بويراحمد فعلي شماو قديمي ما توسط خوانين برايي با حضور ريش سفيدان طوايف مختلف بويراجمد خريداري شده است. اصل اين سند موجود و مربوط به 250 سال پيش مي باشد. خوانين اوليه بويراحمد خوانين برايي و خوانين نوپا آقاي ملك و وارثان آن بوده است كه قضا و قدر الهي اين تعيير خوانين را رقم زده است.لطفا اگر سند يا مستندات مكتوبي مربوط به اين تاريخ داريد ارائه دهيد تا همگي اطلاع حاصل نماييم. اگر اطلاع نداريد سري به قلعه محمدقلي خان برايي فرزند محمدعلي خان در روستاهاي كره، چناربرم و.. بزنيد. يا آثار كوه زن و مرد در سينه كوه زن و مرد در حاشيه رود بشار روبروي روستاي گزدون. يا برم محمدعلي خاني در فلارد بختياري كه تحت حاكميت ايشان بوده است و يا امثالهم. متاسفانه معلوم نيست از برعكس كردن واقعيات چه هدفي دنبال مي گردد كه اين سايت و مسئول آن تنها شده جاي اظهار نظرهاي حضرتعالي و داريد جولان مي دهيد.
اين سند مربوط به 250 سال پيش است و قديمي ترين سند خطي موجود در استان مي باشد.

متاسفانه اين سايت متعلق به شما و خاندان شماست
باز گفت
 
 
0 #4 محقق 1394-08-17 17:58
خير اين طور نيست گفتار يك نفر وحي منزل نيست اولين ايلات نويي و برايي بوده اند چرا اقايان نظريه پرداز در بخشي از كتاب اقاي خسروي قايد بختياري اولين ايل كهگيلويه را ايل برايي برشمرده انداگر مستند انها كتاب كهگيلويه و ايلات ان تاليف اقاي محمود باوراست در صفحه ٢٠ اين كتاب اشاره شده كه كلانتران قديمي بويراحمد از ايل برايي بوده اند با توجه به اين كه در چاب جديد كتاب كهگيلويه و ايلات ان قسمتb هاي واقعي كتاب توسط اقاي طباطبايي به دليل نامعلوم حذف شده است يكي از ويژگيهاي يك محقق و پژوهشگر قضاوت بي طرفانه و حفظ امانت است كه متاسفانه در ارايه اطلاعات واقعي اي مهم ناديده گرفته مي شود ضمنا" به وزن علمي و تحصيلات يك محقق ؛تجربيات ،اسناد تاريخي و مطالعات وي در بيان و نوشتار مباحث تاريخي هم توجه شود. در غير اين صورت تحريف و دخل و تصرف در رويدادهاي تاريخي امثال اظهار نظر هاي دو پهلوست و بويراحمد هم ملك طلق كسي نيست و فرد يا افراد خاصي ان را ابداع و اختراع ننموده است كه روي ان مانور بدهد .در گذر روزگار از زمان صفويه تا سال ١٣٤١ و١٣٤٢ اداره امور بويراحمد در هر مقطع زماني يا دست محمد شفيع خان نويي يا محمد علي خان برايي يا تفويض كلانتري توسط قاجاريه به هادي خان والي و يا متعاقب خانواده محمد طاهر خان بويراحمدي بوده است و در جوامع امروزه حاكمان باشكل و شيوه اي ديگري ان هم بر اساس قوانين مدون اعمال حاكميت نموده و مديريت علمي ، سيستمي ونوين جايگزين مديريت ايلياتي شده و روشهاي قبلي منسوخ و از صحنه روزگار حذف شده است بنا براين حذ ف شخصيت ها ي رقيب در مباحث تاريخي گذشته و صرفا" پرداختن و بزرگ نمايي فرد خاص در گفتار و نوشتارها در زمره تحريف تاريخي است، و ازنظر فرهيختگانو پژوهندگان علم تاريخ امري ناپسندي و غير قابل قبول است.
باز گفت
 
 
0 #3 Guest 1394-01-12 09:24
با سلام در میان ایلات کهگیلویه فقط ایل بویراحمد دارای تاریخ کهن می باشد
باز گفت
 
 
+4 #2 سپیدار 1392-11-26 09:33
درود بر هادی خان عزیز . عالی بود
باز گفت
 
 
+1 #1 خورشید 1392-11-25 11:22
درود بر شما جناب خان.... متاسفانه بعضی از افراد(بیشتر از طوایف پر جمعیت) به دلیل نداشتن اطلاعات و مطالعه از طایفه خود به عنوان ایل نام میبرند به این دلیل که طایفشون از لحاظ جمعیت بزرگ هست....
باز گفت
 

افزودن دیدگاه

کد امنیتی
تازه سازی