فهرست

نمایی از استان

ضرب المثل


*مِلکی تَنگ پانَه لَه اِی کِنِه ، رَه نَه دِیرتر اِی کِنِه

 


گیوه (کفش ) تنگ پا را لِه می کند ، راه را هم دورتر می کند . کنایه به خیلی چیزهاست.

شعر

يار يار كُوگ مَهس اِيرُو نَخون كه نه مُلك و جاتِه

بَرَه وَ دنا بِخون كه شَونَم سَر بَلگ چَِويل زر پاتِه

 

 

يار يار كبك مست اينجا نغمه سَرنَدِه كه اينجا ملك و جای تو نيست

برو به كوه دنا آواز بخوان كه شبنم بر برگ چويل زير گامت باشد

چوگو – فِربِجِک

 

این بازی یکی دیگر از بازی های محلی است که طرفداران زیادی دارد . تعدادی از بچه ها یا بزرگتر ها جمع شده و به دو دسته تقسیم می شوند یک توپ کوچک پرتقالی شکل که معمولاً با استفاده از گلوله کردن موی گاو درست می شود و یک چوب نسبتاً پهن حدود نیم متر آماده کرده ، بازی را شروع می کنند .

برای اینکه معلوم شود کدام دسته زودتر بازی را شروع نمایند ، چوگو می کنند ، به این ترتیب که توپ را به هوا انداخته و با چوب به زیر آن می زنند ، هر دسته ای که بتوانند بیشتر به توپ ضربه بزنند قبل از آنکه توپبر زمین بیفتد روی دَک قرار گرفته و بازی را آغاز می نمایند .

قابل توضیح است که دَک محلی است که قبل از شروع بازی به توافق هر دو گروه بعنوان هدف معین می گردد . معمولاً با یک سنگ که حدوداً بین دَه تا بیست متر با آنها فاصله دارد مشخص می شود . دسته ای که قرار است بازی را شروع نمایند در یک سوی زمین همراه یکی از افراد گروه دوم ایستاده و بقیه افراد گروه دوم در طرف مقابل و در اطراف دَک پخش می شوند . فردی که در کنار گروه اول ایستاده برای افراد این گروه توپ را به هوا پرتاب می کند . در این حال یکی از افراد گروه اول که چوب را در دست دارد باید فوراً با چوب به زیر توپ بزند ، چنانچه چوبش نخورد تا 3 مرتبه میتواند بازی را تکرار کند .

لازم به توضیح است که در بعضی از نقاط استان این بازی اصول و قواعد دیگری دارد از جمله اینکه : کسی که قرار است با چوب به توپ بزند به محض اینکه چوب را به توپ زد باید فوراً به طرف دَک بدود و مراقب باشد زمانیکه توپ را به طرفش می اندازند به بدنش نخورد . چنانچه افراد گروه دوم موفق به گرفتن توپ یا زدن یکی از افراد گروه اول با توپ بشوند جای دو گروه عوض می شود . در بازی چوگو فردی که با چوب به توپ می زند ، اگر چوبش به توپ برخورد کند باید قبل از آنکه مخالفین وی توپ را گرفته و او را کتک بزنند خود را به دک برساند و در صورتی که چوب به توپ برخورد نکند نیز باید به سرعت حرکت کند ، زیرا توسط فردی که توپ را به هوا پرتاب کرده زده می شود .این بازی اسامی مختلفی دارد از جمله ، یَه چو یه گو – یَه چو برو – سِه چو برو .

 

 

 

 

دیدگاه ها   

 
0 #1 بینام 1395-12-11 20:01
دقیقانفهمیدم
باز گفت
 

افزودن دیدگاه

کد امنیتی
تازه سازی