فهرست

نمایی از استان

ضرب المثل


*مِلکی تَنگ پانَه لَه اِی کِنِه ، رَه نَه دِیرتر اِی کِنِه

 


گیوه (کفش ) تنگ پا را لِه می کند ، راه را هم دورتر می کند . کنایه به خیلی چیزهاست.

شعر

يار يار كُوگ مَهس اِيرُو نَخون كه نه مُلك و جاتِه

بَرَه وَ دنا بِخون كه شَونَم سَر بَلگ چَِويل زر پاتِه

 

 

يار يار كبك مست اينجا نغمه سَرنَدِه كه اينجا ملك و جای تو نيست

برو به كوه دنا آواز بخوان كه شبنم بر برگ چويل زير گامت باشد

سخنی با جوانان ایل

 

نیکلاس بوتمن می گوید: (( یافتن راز موفقیت چندان مشکل نیست. هر چه شما با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنید، کیفیت زندگی شما بهتر می شود)). اما اینکه چطور و چگونه این ارتباط صورت بگیرد و به چه نحوی رفتار نماییم، تا بتوانیم ارتباط بهتری با دیگران داشته باشیم و به دنبال  آن زندگی بهتر و با کیفیتی بدست آوریم؟ برای زندگی بهتر و با کیفیت، بایستی اصول و روش هایی را یاد گرفت و رعایت نمود و در زندگی روزمره خود بکار گرفت. همه انسانها دوست دارند زندگی خوب و با کیفیتی داشته باشند، خوشبخت شوند، سعادتمند شوند و از زندگی خود لذت ببرند. پس برای داشتن چنین زندگی مطلوب، دلخواه و آرمانی بایستی بدانیم و بتوانیم ارتباط موثر و سالمی با دیگران داشته باشیم و مستلزم دانستن آدابی است که رعایت آنها به آدمی ارزش و اعتبار می بخشد و به دنبال آن زندگی مطلوب و با کیفیتی را در پی خواهد داشت. دانستن و رعایت این آداب و معاشرت ها، انسان را که خود اشرف مخلوقات است و جایگاهی برین و والا دارد به مرتبه ای بالاتر و ارزشمندتر می کشاند. فلیپس بروکز نویسنده و اندیشمند غربی می گوید: (( چنان انسان باش و چنان زندگی کن که هرکس انسانی چون تو باشد و همچون تو زندگی کند، و این زمین به بهشت خواهد ماند)).

پس بیاییم با خوب اندیشیدن و خوب گفتن و خوب رفتار کردن با دیگران، زندگی مطلوبی برای خود و همنوعان خود به ارمغان بیاوریم. این دنیا گذرگاهی است که می توان با خوب زندگی کردن و مهربانی آن را بهشتی نمود که همگان در آرزوی آن هستیم و با مهربانی و محبت آن را به یکدیگر هدیه بدهیم. بودا می گوید: (( مهربانی زبانیست که لال می تواند با آن سخن بگوید و کر می تواند آن را بشنود و بفهمد)). بیاییم  تا می توانیم از کسی کینه به دل نگیریم و بدی نکنیم و از بزرگان دین و مکتب خود درس گذشت، بخشش و ایثار بیاموزیم. همانطور که مولایم حضرت علی (ع) می فرماید: (( آنانکه به من بدی کردند مرا هوشیار کردند، آنانکه از من انتقاد کردند به من راه و رسم زندگی را آموختند، آنانکه به من بی اعتنایی کردند به من صبر و تحمل آموختند و آنانکه به من خوبی کردند به من مهر و وفا و دوستی آموختند)). به یقین سر لوحه قرار دادن  این بیانات ارزشمند و دانستن آداب و اصول معاشرت و رفتار و گفتگو با دیگران، زندگی زیبا و دلخواهی را برای همه بهمراه خواهد داشت.

          زندگی زیباست، ای زیبا پسند               زنده اندیشان به زیبایی رسند

        آنقدر زیباست این بی بازگشت               کز برایش می توان از جان گذشت

((عطارنیشابوری))

پس جوانان صاحب فهم وشعور ایل پراقتدار وبا صلابت بویراحمد، بیاییم با خوب خواندن وخوب نوشتن و خوب گفتن آنطور که ایل بزرگ مان در گذشته صاحب اقتدار و نام بوده بخاطر وجود مردان بزرگ و نامی که بزرگی و عظمت بویراحمد و ارزش ایل و طایفه شان نخستین و والاترین هدف و خواسته شان بود، امروز ما هم آن ارزش را پاس بداریم و با احترام و ارزش بهم بار دیگر ایل صاحب نام خود را نه تنها در استان خود بلکه چون گذشتگان در کشور تداعی و نشان بدهیم و اینک در سنگر علم و فرهنگ ودانش پای فراتر بگذاریم و یکبار دیگر نام بویراحمد در کشور طنین انداز گردد. بیاییم با خوب گفتن و نوشتن و درست نقد کردن تاریخ ایل و طوایف خود و دیگر طوایف را با احترام نام ببریم چرا که تاریخ هر ملت و طایفه هویت آنان محسوب می شود. اکنون عصر علم و دانش و فرهنگ است. عصر گذشته عصر دیگری بوده و حال عصر ارتباطات و اطلاعات ومهمتر ازهمه دانش و فرهنگ پیشتاز هست پس بیاییم در عصر کنونی بار دیگر چون بزرگانمان نام ایل پر اقتدار بویراحمد را به نیکی و خوبی برای نسل فرادایمان به ارث بگذاریم.

 

با احترام به تمامی بزرگان وطوایف و مردمان ایل بزرگ بویراحمد

 مجید بهادر تامرادی

 

دیدگاه ها   

 
0 #4 Guest 1395-07-29 09:03
بازگفت اسماعیل:
تو دهدشت خط مقدم جنگ ها فارسی ها بابکانی ها و زنگوایی ها بودن یه عده دیگه زمین بردن.کا نوروز فارسی، کا فرج االه فارسی، کا سرمست فارسی همه این ها کشته شدند تو جنگ های دوخانی ولی یه عده دیگه منفعت کردند

سلام دوست عزيز.بي شك همه طوايف داراي مردماني دلير وشجاع بوده اندوقابل احترامند.درود بر فارسي هاي شجاع.امامتن بالا با سخن شما رابطه اش مبهم هست.
باز گفت
 
 
0 #3 اسماعیل 1395-04-23 03:27
تو دهدشت خط مقدم جنگ ها فارسی ها بابکانی ها و زنگوایی ها بودن یه عده دیگه زمین بردن.کا نوروز فارسی، کا فرج االه فارسی، کا سرمست فارسی همه این ها کشته شدند تو جنگ های دوخانی ولی یه عده دیگه منفعت کردند
باز گفت
 
 
+1 #2 بابک 1394-11-01 17:12
ممنون ازآقای بهادر.این حرفاخیلی لازم بودکه زده بشه.
باز گفت
 
 
0 #1 بویراحمد 1394-10-28 10:55
سلام.جناب بهادر نوشتارشما نشان ازاصالت وبزرگ منشی است .
انشاءالله بقیه جوانان ایل سترگ بویراحمد نیز بدونندکه باوحدت از
یک روستا یک استان پدیدامد.
باز گفت
 

افزودن دیدگاه

کد امنیتی
تازه سازی