فهرست

نمایی از استان

ضرب المثل


*مِلکی تَنگ پانَه لَه اِی کِنِه ، رَه نَه دِیرتر اِی کِنِه

 


گیوه (کفش ) تنگ پا را لِه می کند ، راه را هم دورتر می کند . کنایه به خیلی چیزهاست.

شعر

يار يار كُوگ مَهس اِيرُو نَخون كه نه مُلك و جاتِه

بَرَه وَ دنا بِخون كه شَونَم سَر بَلگ چَِويل زر پاتِه

 

 

يار يار كبك مست اينجا نغمه سَرنَدِه كه اينجا ملك و جای تو نيست

برو به كوه دنا آواز بخوان كه شبنم بر برگ چويل زير گامت باشد

کلبعلی خان داوری بویراحمدی

 

 

کلبعلی خان داوری بیراحمدی (ضرغامپور)(زادروز   ۱۲۹۶_درگذشت  ۱۳۶۱.ق) فرزند شکرالله خان ضرغام الدوله بیراحمدی، نام مادر وی بی بی خانم جان دختر محمد جعفر خان (پسر خداکرم خان بزرگ)
دارای ۱۱فرزند پسر و ۴دختر.

وی یکی از مقتدر ترین خوانینی بود که در جنگهای بسیاری شرکت نمود، و رشادتهایی فراوانی از خود نشان داد.
در جنگ مهیب سمیرم که در زمان محمدرضاشاه پهلوی رخ داد حضور پررنگی داشت،و به همراه برادران خود ، مسیر پدر خود شکرالله خان ضرغام الدوله، که همانا جنگ با پهلوی ها بود را ادامه داد.
به گفته ریش سفیدان، در واپسین لحظات جنگ که بیراحمدیها و قشقاییها از پیروزی و فتح پادگان سمیرم تا حدودی ناامید شده بودن،کلبعلی خان به همراه گروهی از تفنگچینان خود وارد جنگ شد، و روزنه امیدی شد برای برادران وطن پرست خود.و این جنگ با شکست دولتیان به اتمام رسید
در جنگ سمیرم بیشترین غنیمت از جمله بیشترین اسلحه ها نصیب قشقاییها شد. کلبعلی خان در جنگ سمیرم به تعدادی از قشقاییها برخورد، که تعداد زیادی اسلحه به غنیمت گرفته بودند، سر دسته آنها زکی خان دره شوری بود.
کلبعلی خان با دلیری آنها را خلع سلاح کرد و همه اسلحه ها را نصیب خود گردانید.
زکی خان فرمود: اسلحه ها را تحویل بدهید که ممکن است ما را از بین ببرند.(به قول شخص زکی خان! نه زکی خان آمد و نه زکی خان رفت و بهتر است اسلحه ها را به آنها تحویل بدهیم)،
وی در جنگی که در بین قنواتی ها و بهبهانی ها صورت گرفت، در منزل آقای موسوی (رئیس التجار بهبهانی) به اتفاق منصور خان باشتی سکونت داشت. قنواتی ها به منزل موسوی در بهبهان حمله ور شدند و کلبعلی خان تعداد زیادی از قنواتیها رو با جسارت تمام از پای دراورد و نتوانستند منزل موسوی را اشغال نمایند.
به گفته ریش سفیدان و بزرگان تامرادی.در زمانی که جنگ میان بیراحمد سفلی (فرزندان شکرالله خان ضرغام الدوله)و بیراحمد علیا(فرزندان کریم خان بهادرالسلطنه)رخ داد ،برای ورود نیروهای بیراحمد سفلی به بیراحمد علیا در منطقه گنجه ای جنگی بپاشد.که در این جنگ با فرماندهی کلبعلی خان و برای نجات و دفاع از تفنگچینان و همراهانش خود مبارزه سواره را آغاز کرد وپیروز میدان گردیدند.
خان در جنگ توت نده حضور داشت و در این جنگ یکی از همراهانش کشته شد.
کلبعلی خان در جنگی که در میان خوانین در قلعه آرو رخ داد، نقش بسزایی داشت که در قلعه آرو درگیری بسیار شدیدی صورت گرفت و یکی از تفنگچیان کلبعلی خان و یک نفر از افراد درون قلعه کشته شدند.
پس از پشت سر گذاشتن زندگی پر  فراز و نشیب و جنگهای گوناگون و مهیب، سپس در سال ۱۳۴۲در زمان غائله جنوب بعد از کشته شدن برادر خود عبدالله خان ضرغام پور به وسیله نیروهای محلی، وی به همراه برادرانش به شهرهای دیگر تبعید شدند و همراهانش سالهای سال در شیراز ،زندان کریم خان محبوس بودند.
نام تعدادی از همراهانش، جعفر فرمانی، عبدی فرمانی، رضا شناس، علی میرزا شناس (تامرادی)، گرگ الله بهور، فیض الله بهور، نازعلی انصاری (دهشیخ).
کلبعلی خان در سالهای متمادی در روستای خلف، از توابع شهرستان شوش که یکی از گرمترین روستاهای جنوب بود تبعید و توسط ساواک زیر نظر گرفته میشد.
و آخرین سالهای عمرش در روستای دهشیخ و بهرام بیگی سپری شد ، که قبر وی در بهرام بیگی قرار دارد .

 

نویسنده نوشتار: بویراحمدی

 

دیدگاه ها   

 
0 #6 حسین 1396-11-29 22:34
درود بر این بزرگمرد که تاریخ به نیکی از ایشان یاد نموده، روحشان شاد و قرین آرامش
باز گفت
 
 
0 #5 حسین 1396-11-29 22:30
درود بر کلبعلی خان داوری، روحش شاد و قرین آرامش ابدی
باز گفت
 
 
0 #4 محمدرضا هرمزفرد 1396-09-15 10:29
درود فراوان به روح پاک مرحوم کلبعلی خان که تاریخ از ایشان به نیکی یاد کرده است
باز گفت
 
 
0 #3 Guest 1395-12-19 04:29
درود
باز گفت
 
 
+1 #2 پازش دهشیخ 1395-11-11 18:17
درود بر بزرگ مرد بویراحمد
باز گفت
 
 
0 #1 ناشناس 1395-11-11 18:00
درود بر دلاور مردان
باز گفت
 

افزودن دیدگاه

کد امنیتی
تازه سازی